Ми раді вітати Вас на сайті !
Оновлення сайту виконується постійно - будьте в курсі усіх проблем, що стосуються імміграції і життя в Іспанії!
Шановні відвідувачі і користувачі сайту "ГОЛОС УКРАЇНИ В ІСПАНІЇ"!

САЙТ ДОПОМОГИ І ІНФОРМАЦІЇ УКРАЇНСЬКИМ ІММІГРАНТАМ В ІСПАНІЇEspañol    Русский

Розлучення - як далі платити іпотеку?

 

Ви створили родину. Тепер вам потрібна квартира. Ви взяли іпотечний кредит. Але потім вирішили розвестися…

Як говорить статистика, середня тривалість шлюбу в Іспанії серед пар до 30 років усього 4 роки. А от самий що ні на є середній строк іпотечного кредиту - 15 років. Але кредит є кредит: хочеш - не хочеш, а платити прийде. Хоча й потреба в спільному гніздечку, природно, після розлучення відпаде.

Що чекає вас після розлучення?

Ви повинні ясно уявляти собі, що все майно, нажите в шлюбі, є спільною власністю чоловіка й жінки. Незалежно від особистого внеску кожного в його придбання. Не впливає й розмір доходів (і навіть їхня повна відсутність в одного із чоловіка й жінки). І всі платежі по кредиту, зроблені в період шлюбу, уважаються приналежним обом партнерам у рівних частках.

Є, щоправда, виключення: майно, отримане чоловіком у дарунок або в спадщину, є його особистою власністю. Це стосується й того майна, що було куплено на гроші, отримані в дарунок або в спадщину, або на гроші, отримані від продажу спадщини або подарунка.

От тільки це прийде довести в суді. Необхідно мати на руках письмові договори, що підтверджують угоди: договір дарування, договір продажу подарованого майна й т.д.

Що ж до іншого майна, нажитого в шлюбі, то в Цивільному кодексі є одне застереження: воно зізнається спільною власністю, «якщо інше не передбачене угодою».

«Угода» - це, простіше говорячи, шлюбний договір, у якому чоловік і жінка визначають свої майнові відносини, у тому числі дотичних майбутніх придбань, а також порядок роздягнула майна після розлучення. Важливо, що укласти шлюбний контракт можна як до шлюбу, так і після. Письмовий договір необхідно завірити в нотаріуса.

А от тепер про те, яке немаловажне значення такий договір може мати й для кредитних зобов’язань чоловіка й жінки після їхнього розлучення. У документі можна вказати: хто й у яких частках виплачує первісний внесок по іпотеці; хто й у яких частках виплачує щомісячні платежі - не тільки в шлюбі, але й у випадку розлучення; хто стає власником придбаної квартири - один із чоловіка й жінки або обоє в певних частках; порядок компенсації іпотечних виплат одним чоловіком іншому у випадку розлучення; як зміняться всі ці умови у випадку народження дитини.

Таким чином, при розлученні не виникне суперечок щодо квартири й погашення кредиту, не буде обділений жоден член родини, і чоловік і жінка зможуть уникнути важкого «з’ясування відносин» у суді.

Якщо такого договору ні, то банк автоматично записує «другу половину» у созаемщики й покладає на неї солідарну відповідальність по зобов’язанню. А що б ви хотіли? Банк так страхує свої ризики, і у випадку несплати вправі стягнути борг із кожного із созаемщиков повністю або частково.

Квартира, куплена по іпотеці, є запорукою аж до повної виплати боргу, так що продати неї, обміняти або подарувати власники можуть тільки за згодою банку. Але навряд чи банк дасть така згода.

Є, втім, ще один варіант: звернутися у велике агентство нерухомості, що спеціалізується на викупі квартир. Агентство знайде покупця на квартиру (або частку, що складніше), погасить кредит (своїми коштами або за рахунок задатку покупця) і викупить квартиру для перепродажу. Звичайно, ціна викупу буде трохи нижче ринкової, але зате складна юридична проблема буде вирішена.

Банк, щоправда, і отут має право не погодитися на подібний варіант, але, як правило, ця схема «працює».

Для банку розлучення не має ніякого значення: чоловік і жінка - хоча й колишні - залишаються созаемщиками й несуть солідарну відповідальність по кредиту.

Правда, у деяких банках є можливість переоформлення кредиту із солідарного в індивідуальний, на один із чоловіка й жінки. Але знову ж банк повинна влаштовувати його платоспроможність. Як правило, більшість банків предпочитает «підстрахуватися», залишивши борг на обох колишніх чоловіках.

По всьому виходить, що дружинам, що взяли іпотечний кредит, краще не сваритися. А сам кредит сприймати як застава, кошти стримування від сварок і стимул до налагодження взаєморозуміння й взаємоповаги.