Ми раді вітати Вас на сайті !
Оновлення сайту виконується постійно - будьте в курсі усіх проблем, що стосуються імміграції і життя в Іспанії!
Шановні відвідувачі і користувачі сайту "ГОЛОС УКРАЇНИ В ІСПАНІЇ"!

САЙТ ДОПОМОГИ І ІНФОРМАЦІЇ УКРАЇНСЬКИМ ІММІГРАНТАМ В ІСПАНІЇEspañol    Русский


Навчання в Іспанії - переваги та особливості


Система освіти Іспанії регулюється двома основними законами - "Загальними законом про освіту" (Ley General de Educacion) 1970 року і "Законом про загальну структуру системи освіти" (Ley de Ordenacion General del Sistema Educativo), який набув чинності в 1992 році. Другий закон був прийнятий для деталізації положень першого, але на ділі привніс в нього досить суттєві зміни та окреслив контури нової системи освіти Іспанії. Зараз проводиться ще одна реформа, яка повинна завершитися лише в 2002 році.

Взагалі останнім часом система освіти Іспанії стрімко інтегрується в загальноєвропейську систему. Мова йде, перш за все, про перехід на європейські стандарти загальноосвітні. Цей процес проявляється навіть у тому, що початковим школам рекомендовано користуватися матеріалами посібники Europa sin Fronteras, що складається з 17 ігор, мета яких - допомогти краще дізнатися Європу.

Школи

До шести років нащадки Сервантеса навчаються зв'язно викладати свої думки в дитячих садах (Centros de educacion infantil). Потім настає черга школи, яка поділяється на початкову (Centros de educacion primaria) і середню (Centros de educacion secundaria). Школу зобов'язані відвідувати всі діти у віці від 6 до 14 років. За початковим дворічним циклом (ciclo inicial) слід так званий "середній" цикл (ciclo medio), який триває три роки, а потім - трирічний "випускний" цикл (ciclo superior). Втім, статистика показує, що 80% 16-річних і 73% 17-річних іспанців продовжують навчання в школі.

У батьків є вибір, чи віддати дитину у державну, приватну (але одержує підтримку держави) або "незалежну" школу. У державних школах навчається близько 70% всіх школярів. Вони утримуються на гроші держави, місцевих громад або рад. В Іспанії сильні позиції церкви, тому близько 30% іспанських дітей здобувають освіту в римсько-католицьких школах.

У обов'язкову шкільну програму (tronco comun) включає такі предмети: природничі науки, суспільні науки, історія і географія, іноземні мови, іспанська мова і мова регіону (баскський, каталонський або галісійська), математика, інформаційні технології, фізкультура і музика. На кожен з цих предметів відводиться обов'язковий мінімум годин на тиждень. Іноземна мова вводиться на третьому році навчання в підготовчій школі (тобто у віці 8 років), а в середній школі (у віці 12 років) пропонується вивчення ще однієї іноземної мови в якості додаткового. Зміст решті частини курсу визначає рада школи.

У кінці кожного семестру школярі проходять обов'язкову письмову атестацію. Ті, хто не справляється з нею, мають право на перездачу. Не вийшло у червні - здаси у вересні. Якщо наприкінці року учень "провалює" більше двох предметів, його залишають на другий рік. Тому в школах країни досить багато другорічників, яких в Іспанії називають repetidores.

Після закінчення восьмирічку учні отримують звання Graduado Escolar, яке дозволяє їм йти в бакалавріат або вибрати професійну освіту (Formacion Profecional). Раніше юний кабальєро, який не справлявся з випускним іспитом, отримував свідоцтво про неповну середню освіту (Certificado de Escolidad), що давав право чинити тільки в професійний навчальний заклад, але зараз від цієї практики поступово відмовляються.

Підготовка до вступу в університет

Володарі Graduado Escolar протягом трьох років проходять курс Bachillerato Unificado y Polivalente (BUP). Вони вивчають географію, іспанська мова та іспанську літературу, іноземні мови, математику, мистецтво, латинь, релігію (етику) та філософію. Як додатковий предмет викладається мова регіону (наприклад, каталонська). Щороку вони здають роботи, на основі яких проводиться атестація.

На третьому році навчання в програмі BUP починається спеціалізація за наступними напрямками: медицина та природничі науки, гуманітарні та суспільні науки, точні науки і техніка. Обов'язковими предметами для всіх спеціальностей є іспанська мова, література (країни та регіону), іноземна мова, історія, філософія та фізкультура. Мови вивчаються протягом двох років, заняття фізкультурою і філософією закінчуються після першого року навчання, а історія вводиться на другому.

З усіх спеціальностей найбільшим успіхом серед іспанських студентів користуються гуманітарні та суспільні науки (їх обирають близько 40% всіх вступників до університетів). На другому місці з невеликим відривом перебуває медицина (близько 36% вступників). Технічними науками вважають за краще займатися лише 14% іспанських студентів.

По закінченні курсу BUP майбутні студенти отримують звання бакалавра (Bachiller), що дає їм право записуватися на COU - річний курс університетської орієнтації (Curso de Orientacion Universitaria), який був і залишається своєрідним перекидним містком між середньою і вищою освітою. Випускники COU можуть складати вступні іспити в університет.

Вступний іспит (Prueba de Acceso a la Universidad) проходить щороку наприкінці червня і в кінці вересня, в один і той же день по всій країні. Він включає тести з іспанської та з іноземної мови, філософії, а також два обов'язкових предмета і два предмети на вибір. У кожному університеті свій іспит, але він повинен відповідати встановленим державою нормам. Процедура зарахування здійснюється на основі отриманого студентом на іспиті бали, а також оцінок, отриманих в BUP.

На місця в престижних університетах можуть розраховувати тільки ті студенти, які отримали найвищі бали. Усім іншим рекомендується звертатися в провінційні вузи, де прохідний бал буває значно нижче. Відзначається, що за останні десять років все більше абітурієнтів змушені надходити в другій, а то й втретє.

Прохідний бал в університеті залежить від кількості місць та кількості поданих заявок. Кількість студентів, які будуть прийняті на перший курс, визначається радою університету. 
В останні роки багато університетів встановили квоти для вступу на окремі спеціальності (перш за все, медицину), але, якщо таких обмежень немає, можна сміливо подавати документи.

Вища освіта

Іспанські університети - чи не найперші в світі. Найперший з них був заснований в Саламанка в 1218 році. Барселонський університет з'явився в 1450 році, а Гранадський - в 1526 році. У число найбільш престижних державних вузів країни входять також більш "юні" університети - Мадридський, Севільський і Валенсіанскій.

Усього ж в Іспанії налічується 47 державних та 10 приватних вищих навчальних закладів
-  державні університети котируються вище приватних.

Зараз іспанські ВНЗ змушені вирішувати проблеми переповненості (у країні близько 1,6 мільйона студентів) і недостатнього фінансування. З цією метою проводиться суттєва модернізація вищої освіти: вищі технічні школи при університетах та факультети об'єднуються в департаменти, створювані за напрямками. Наукова та дослідницька діяльність зосереджується в інститутах, що входять до складу університетів.

Іспанські вузи традиційно вважаються сильними у викладанні історії та географії. Крім того, навчальні плани іспанських університетів були здавна орієнтовані на навчання філософії, латини та фізики. Зараз вводяться нові курси - екологія, інформаційні технології, біомеханіка. За якістю освіти стежить Національний інститут якості та оцінки (Instituto Nacional de Calidad y Evaluacion) Міністерства освіти і культури Іспанії, який знаходиться в Мадриді. Якщо ви хочете дізнатися, наскільки добре навчають у тому чи іншому університеті або школі, варто ознайомитися з щорічними звітами інституту.

Деякі університети крупним планом

Кращий університет Іспанії - Мадридський (Universidad Complutense de Madrid). Це один з найстаріших і найбільших університетів світу. Він був заснований в 1508 році. У складі університету 19 факультетів: філософський, педагогічний, філологічний, історико-географічний, хімічний, фізичний, математичний, біологічний, геологічний, медичний, фармацевтичний, ветеринарний, стоматологічний, юридичний, факультети політології та соціології, економіки та бізнесу, журналістики, психології, образотворчих мистецтв. Крім того, до його складу входять Вища технічна школа інформатики, шість університетських шкіл, 10 університетських коледжів, 30 інститутів і 12 шкіл професійної спеціалізації. В університеті навчається 130.000 студентів, 3.500 з яких - іноземці.

Культурне життя університету - це свій особливий світ. Тут є власна театральна студія Aula de Teatro, яка пропонує семінари з теорії та практики сценічного мистецтва разом з Королівською школою драматичних мистецтв. В університеті є свій хор, власне телебачення, газета (Gaceta Complutense), яка виходить тиражем 25.000 примірників, радіостанція в FM-діапазоні, а також оснащений найсучаснішими комп'ютерами Центр обробки інформації.

Барселонський університет, один з перших в Каталонії, був заснований в 1450 році. У ньому, за традицією, вивчають теологію, медицину, цивільне право, філософію і мистецтво. Тут навчається 74.000 студентів. Щорічно університет видає 10 тисяч ступенів бакалавра і присуджує 400 докторських. Викладання тут ведеться на каталонській мові, безкоштовні курси якого організовані при університеті для зручності приїжджих студентів.

У Валенсіанском університеті, заснованому в 1501 році, навчається близько 60.000 студентів. Багато іноземних студентів вважають за краще навчатися тут не тільки з-за високого якість освіти, а й тому, що місто розташоване на узбережжі, а його пляжі La Malvarrosa і Las Arenas відомі як найкращі курортні області Іспанії.

Навчальний процес

Навчання в іспанському університеті ділиться на цикли в залежності від мети курсу. Одиницею оцінки інтенсивності занять є "кредит", відповідний 10 години аудиторних занять. Кожен цикл оцінюється за своєю сумі кредитів. Наприклад, для отримання ступеня (Licenciatura) необхідно набрати від 300 до 450 кредитів. Після трьох років навчання можна отримати ступінь "дипломованого спеціаліста" (Diplomado). Щоб стати ліценціата (Licenciado), потрібно вчитися від чотирьох до п'яти років, а на медичному факультеті - всі шість років. Нарешті, після двох-трьох років додаткових занять і написання дисертації присвоюється ступінь доктора (Doctor).

У деяких університетах прийнята система оцінки Європейського співтовариства (European Community Course Credit Transfer System), відповідно до якої можна отримати ступінь магістра (два роки навчання і 50 кредитів за стандартами ECTS). Така система діє, наприклад, в Мадридському університеті для п'яти спеціальностей - Business Administration, хімії, історії, інженерної справи і медицини.

Університет має повне право самостійно складати навчальну програму в рамках певної суми кредитів. Зміст курсу включає в себе як обов'язкові, так і факультативні предмети, список яких затверджується радою університету. Деякі предмети можуть бути обрані студентами з програми іншого циклу або в закордонному університеті - кредити все одно зарахують.

Академічний рік в іспанських університетах розділений на два семестри. Перший триває з середини вересня до 20-х чисел грудня. Другий починається 9-16 лютого і закінчується 22-29 травня.

Вартість навчання та проживання

Вартість навчання залежить від обраних вами предметів та кількості кредитів, на які ви розраховуєте. У Міністерстві освіти Іспанії рекомендують орієнтуватися на суму від 400 до 600 за 65-70 кредитів. Плата за постдипломної курси зазвичай визначається радою університету і може коливатися від 80 до 3.500 €. Курси з технічних дисциплін, як правило, дорожче гуманітарних, хоча вважається, що спеціалізація у галузі мистецтв - одна з сильних сторін іспанського освіти.

При надходженні необхідно заплатити реєстраційний внесок. У Барселонському університеті він становить
15 €, а в Мадридському – 30 €. У деяких університетах встановлена плата за вивчення одного предмету. Наприклад, в Валенсіанском університеті вона становить 40-50 €.
Заздалегідь звикнете до думки про те, що на різні витрати у вас буде йти від
400 до 600 € на місяць (залежно від регіону, в якому знаходиться університет). У цю суму входить вартість страховки. Індивідуальна страховка, скажімо, в Барселонському університеті коштує 30 € на місяць. Послуги стоматолога оплачуються окремо.

По приїзді до Іспанії вам необхідно буде не тільки отримати вид на проживання, але й знайти саме житло. Багато університетів запропонують вам зняти кімнату в студентському гуртожитку (Colegios Mayores). Знімати кімнату в облаштованому гуртожитку Барселонського університету, приміром, обійдеться в
200 € на місяць плюс застава в 30 €. Це недорого, оскільки орендна плата за кімнату в будинку із загальними кухнею і душем може становити 250-300 € на місяць.

Пам'ятайте, що студентська віза в Іспанії не дає права працювати. До того ж на ринку праці країни пропозиція істотно перевищує попит. Виняток становлять літні місяці, коли можна знайти тимчасову роботу в туристичному секторі.

Процес вступу для іноземних студентів

Перед тим як вступати до будь-якого навчального закладу Іспанії, необхідно домогтися, щоб документ про вашому освіту був визнаний. В Іспанії цим займається Управління по ступенях, їх визнання і підтвердження еквівалентності (Subdireccion de Titulos, Convalidaciones y Homologaciones). До прохання про визнання атестата повинні бути включені: посвідчення, яке підтверджує ваше громадянство (як правило, паспорт), або його завірена фотокопія, і сам атестат.

Якщо ви вступаєте не на перший курс, а бажаєте продовжити вищу освіту в Іспанії, необхідно вислати завірену керівництвом вашого вузу довідку про незакінчену вищу освіту, в якій вказана тривалість навчання та найменування прослуханих курсів. Потрібно також надіслати перекладені на іспанську навчальні плани вашого вузу, де зазначена кількість годин, відведених на кожний предмет (переклад має бути завірений у нотаріуса). Можна вислати оригінали або копії, завірені нотаріусом та консульством Іспанії.

Російські дипломи та атестати Міністерство освіти Іспанії визнає без проблем. У минулому році через посольство проходила 12 атестатів про закінчення школи, і всі вони були визнані.

Поряд з іспанськими абітурієнтами вам належить подолати вступний іспит (Prueba de Accesso a la Universidad). Всі приїжджають до Іспанії іноземці здають цей екзамен в мадридському Universidad Nacional de Educacion a Distancia. Як на зло, він здається в останній тиждень червня - саме тоді, коли в російських школах закінчуються випускні іспити. Іспит проходить у письмовій формі і складається з двох частин.

Вам треба буде написати виклад короткого тексту з 100 слів і здати тест з іноземної мови. У другій частині належить скласти письмову роботу з однією із спеціалізацій BUP. Тереса Рівес Пальісе стверджує, що іноземці здають легшу версію Prueba de Accesso a la Universidad, ніж іспанські студенти (в нім куди менше питань з літератури, а історія Іспанії замінена сучасною історією).

Якщо ви успішно склали іспит, тобто набрали більше 5 балів (в Іспанії десятибальною системою оцінок), потрібно звернутися в обраний вами університет. Якщо ви набрали прохідний бал, то можете сміливо вважати себе студентом університету і починати обживатися на новому місці.

Університети, як правило, резервують 5% місць для студентів з країн, що не входять до Євросоюзу. Всім приїжджають до Іспанії студентам радять подавати документи на декілька факультетів одразу. Якщо квота на іноземних студентів вже заповнена, можна послатися на Королівський указ 943/86 від 9 травня 1986 року, який наказує звертатися зі студентами з інших держав нарівні з іспанцями. Можливо, апеляція до його величності допоможе вам отримати місце в університеті.

В посольстві Іспанії в Москві вважають, що російські абітурієнти досить добре підготовлені з математики, фізики та хімії, так що проблеми можуть виникнути тільки з здачею геології. Там також вважають, що рівень підготовки випускників російських шкіл з гуманітарних предметів цілком достатній для успішного складання.

Стипендії

 Щорічно, відповідно до Королівським Указом 2225/1993 від 17 грудня, Міністерство закордонних справ Іспанії проводить для іноземців конкурс на отримання стипендій. Вони виділяються на строк від одного до трьох місяців для підтримки "досліджень в області іспаністики, які мають гуманітарний характер". Стипендіат отримує 800-900 € на місяць. Йому також оплачується медична страховка, дорога туди і назад, а також проїзд від аеропорту до міста, де він буде проводити свої дослідження.

Кількість стипендій, що виділяється на країну, кожного разу визначається заново, але в останні кілька років Росія щорічно отримувала "квоту" з 100 стипендій. Кандидати на здобуття цієї стипендії повинні подати документи в посольство Іспанії до 30 вересня поточного року.